Protetyk

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe to bardzo popularny rodzaj uzupełnienia protetycznego ruchomego.

Są one wykonane w całości z materiału przypominającego plastik, czyli akrylu. Zęby akrylowe przy odpowiednim ustawieniu przypominają zęby naturalne, a płyta protezy ma kolor imitujący dziąsła i błonę śluzową.

Protezy ruchome tworzymy z akrylu, który jest materiałem stosowanym zarówno do imitacji podniebienia i dziąseł o różowym kolorze, jak i do produkcji zębów o naturalnym biało-żółtym odcieniu. Wykonujemy uzupełnienia braków zębowych na indywidualne zamówienie pacjenta. Dzięki temu proteza akrylowa, gdy jest gotowa do oddania, doskonale dopasowuje się do anatomii i funkcji konkretnej jamy ustnej.

Protezy akrylowe, podobnie jak wiele innych rozwiązań, posiadają zarówno zalety, jak i wady. W przypadku protez akrylowych, ich specyfika w przypadku bezzębia i braków częściowych wpływa na naszą adaptację i komfort użytkowania. Każdy pacjent jest również inny, a wiele czynników może wpływać na nasze postrzeganie i przystosowanie do protezy.

Zaletą tego rozwiązania na pewno jest fakt, że stosunkowo szybko i niezbyt dużym kosztem możemy przywrócić pacjentowi estetyczny wygląd. Proteza akrylowa eliminuje zapadnięte policzki i wargi, przywracając właściwe proporcje twarzy. Dodatkowo, protezy akrylowe mogą być stosowane jako tymczasowe uzupełnienie zaraz po utracie zębów.

Jednak utrzymanie i użytkowanie protezy akrylowej stanowi odrębne wyzwanie. Wada protezy akrylowej polega na tym, że jest to obcy, twardy i sztywny element w jamie ustnej. Nie opiera się na naturalnych zębach, co powoduje przenoszenie całkowitego obciążenia żucia na delikatną błonę śluzową, co prowadzi do podrażnień i uszkodzeń.

Stosunkowo tani koszt wykonania

Odbudowa wszystkich brakujących zębów w szczęce lub żuchwie

W przypadku utraty pozostałych zębów możliwe dostawienie ich do protezy

Możliwa jest naprawa w przypadku złamań lub pęknięć

Protezy akrylowe

Zęby akrylowe są estetyczne, kształtne i nie ulegają przebarwieniom, mimo to ich twardość nie wytrzymuje długotrwałego użytkowania. Aby zrekompensować tę słabość, w protezie można zastosować zęby kompozytowe. Twardość powierzchni zębów kompozytowych dwukrotnie przewyższa twardość zębów akrylowych, a ich kształt wiernie odwzorowuje anatomię ludzkich zębów.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Potrzebujesz szybkiej pomocy? Chcesz umówić się na wizytę?